Hoppa till sidans innehåll

SBF förbundsstyrelse

07 JAN 2021 13:57
  • Uppdaterad: 08 JAN 2021 00:57

Förbundsstyrelseordföranden Magnus Berthling lämnade sitt uppdrag med omgående verkan den 5 januari 2021. Den avgående ordförandens avskedsbrev »

Efter att Berthling meddelat att han avgår har den sittande styrelsen genomfört ett konstituerande möte. Där valdes Roger Engström till tf. ordförande för Svenska Bilsportförbundet.

Roger Engström  valdes in som ny i styrelsen under Förbundsmötet i september 2020 har sedan tidigare haft rollen som ordförande under många år i Smålands distrikt.

Den 18 april 2021 har Svensk Bilsport sitt nästa Förbundsmöte där bilsportens medlemmar ska besluta om vem som blir ny ordförande för Svenska Bilsportförbundet.

Läs mer »

 

 

 

.


Epost: Adressen Gömd

 


 

 

 


 

  


 

Postadress:
Övre Norra Bilsportförbundet
c/o Jessica Karlsson, Ängesvägen 10 B
931 39 Skellefteå

Kontakt:
Tel: 0730360150
E-post: This is a mailto link

Se all info